top of page
Kościół MBB_edited.jpg

Chór Hosanna

„Hosanna” - to zespół z wielką tradycją, śpiewa już 65 lat, działa w Nysie przy parafii Matki Boskiej Bolesnej.

Założycielem, wieloletnim dyrygentem chóru „Hosanna” był ojciec Alfons Boniewicz - Werbista. Od śmierci założyciela tj. od 1993 roku chór prowadzi mgr Mariusz Drożdżal - absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie, obecnie wykładowca Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nysie w Instytucie Jazzu.

Repertuar chóru jest różnorodny. Obejmuje pieśni religijne i świeckie, kompozytorów polskich i zagranicznych w tym wiele utworów przywiezionych przez misjonarzy z różnych stron świata. Bardzo często są to prawykonania w Polsce.

Prawdziwą perełką szerokiego repertuaru są „Nieszpory Boliwijskie” z XVII wieku będące częściowo autorstwa misjonarzy Jezuitów jak i anonimowych Indian za szczepów Guarami i Chiqitos, którzy wykazywali niezwykłe uzdolnienia muzyczne.

Chór śpiewał już w wielu miejscach Polski i Europy.

Na swym koncie ma dwukrotny udział w Międzynarodowym Festiwalu Zaangażowanej w Problemy III - go Świata, na którym zdobył dwukrotnie II miejsce.

Poza Polską koncertował : w Czechach, Słowacji, Niemczech, Holandii, Austrii, Rzymie-w Bazylice św. Piotra podczas audiencji u Ojca Świętego, Asyżu, Monte Casino. Dwukrotnie chór przekraczał naszą granicę wschodnią : Ukrainę-Lwów, Brzeżany, Kołomyja; Białoruś i Litwę-w Wilnie koncert przed Panią Ostrobramską.

W kwietniu 1998 r. chór jako jedyny w Polsce zakwalifikował się do udziału w V Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Odnalezionej w Tarnowie.

W roku 1999 uczestniczył w Festiwalu Muzycznym „Missio” w Chorzowie czego reperkusją był udział w Kongresie Unii Papieskiej (2 grudnia 2005) – pierwszej po wojnie reaktywowanej Konferencji zgromadzeń misyjnych.

Jest zdobywcą III nagrody Ogólnopolskiego Festiwalu Chórów w Tarnowie oraz III nagrody na Festiwalu Pieśni Wielkopostnych w Żorach.

bottom of page